Wybór sztywności materaca: parametry główne

Dziś wiele użytkowników wie, że komfort pod czas snu zależy od twardości materaca, ale nie każdy wie, jaki stopień twardości jest dla niego najbardziej optymalny. W większości przypadków konsumenci ufają menedżerom sali handlowych, lecz nie będzie zbytecznym samemu zrozumieć ten problem. Na przykład, prze długi czas uważało się, że osoby z urazami pleców powinni spać tylko na twardych materacach lecz praktyka pokazuje, że średni poziom twardości jest zupełnie wystarczający. Więc w przypadku problemów z kręgosłupem warto konsultować się z lekarzem.

Co określa poziom sztywności materaca?

Sztywność materaca zależy od materiału i technologii wypełnienia. Wyróżniają poziomy niski, średni oraz wysoki... Lekarze zalecają pacjentom po operacji kręgosłupa materac z wysokim poziomem sztywności. Ale na takich materacach można leżeć nie dłużej, niż kilku dni, ponieważ z powodu nieprawidłowej pozycji  podczas snu może dojść do ucisku  ważnych naczyń krwionośnych, co powoduje upośledzenie krążenia. A zbyt miękki materac powoduje silne ugięcie pleców i duże obciążenie wszystkich mięśni , dlatego ważne jest określenie, jaki jest poziom twardości wyrobów. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę ile lat ma przyszły właściciel, jego wymiary, znane i wygodne pozycje podczas snu. Jaką sztywność wybrać? Fachowcy zalecają takie zasady:

- materace dla niemowląt - sztywne, lecz bez sprężyn, żeby nie skręcić kręgosłupa'
- dla dzieci w wieku do 5 lat - modele sprężynowe  i bez ze zwiększonymi parametrami sztywności, by podtrzymywać krzywiznę ciała;
- dla nastolatków i młodzieży - miękkie  średniej  sztywności, która zapewnia niezawodne wsparcie dla kręgosłupa;
- dla starszych osób - miękkie, wygodne materace, ponieważ twarde powodują bol w osłabionych mięśniach.

Czym większa waga, tym sztywniejszy ma być materac, żeby nie wginał się pod ciężarem ciała. Poziom sztywności określa wypełnienie. Miękkimi są uważane wypełnienia -  lateks naturalny i pianka, średnią sztywność dają struttofiber, hollofiber, sztuczny lateks, bardzo twarde wyroby są wykonane z sizalu, włókna kokosowego z dodaniem miękkich wypełniaczy. Należy także patrzeć na cechy sprężynowe, średni poziom sztywności, które gwarantują wyroby z blokami niezależnymi.

Co to jest skala sztywności?

Aby prawidłowo wybrać stopień sztywności materaca do potrzeb użytkownika, należy umieć zdefiniować ją. Dla tego przed zakupem warto określić, jaką ona ma być, Tutaj  z pomocą przychodzi skala sztywności wyrobu od 1 do 10, którą praktycznie stosują wszystkie marki towarowe, specjalizujące się w produkcji materace. Skala sztywności materace do snu rozdziela się następująco:

- 1 - bardzo miękki, prawie nie podtrzymuje plecy, lecz bardzo wygodny;

- 2-3 - miękki, gwarantuje głębokie zanurzenie, dobrze zachowuje kształt ciała;

- 3-4 - średnio-miękki, jest zalecany dla starszych osób;

- 4-7 - średni, najbardziej popularny poziom, odpowiada wymaganiom standardowym, dobrze podtrzymuje plecy, zabezpiecza komfort;

- 7-8 - umiarkowanie twarda powierzchnia, tylko się ugina, zapewnia niezawodne  wsparcie;

- 9-10 - wysoka sztywność, w stosunku do miękkości przypomina tarczę drewnianą, produkuje się specjalnie dla pacjentów z urazami pleców.

Formują też materace, gdzie poziom sztywności jest różny, ten wariant dobry dla małżeństwa, bo wymagania małżonków są różne. Warto też pamiętać o swoim ulubionym miejscu podczas snu. Tym kto lubi spać na brzuchu są zalecone materacy z twardą powierzchnią, a tym ,kto uważa, że lepiej spoczywać na swoim boku - miękką. Osobom, którym wygodnie spać na plecach, są potrzebne modele średniej sztywności.